- Twój pies odgania/ciągnie/rzuca się do psów?
- Chcesz uniknąć wielu problemów w relacjach Twojego pupila z innymi psami?
- Twój psiak, jest nieśmiały, a może i lękliwy w stosunku do innych psów?
- Chcesz zwiększyć pewność siebie Twojego psa w kontaktach z innymi psami?
- Chcesz, aby Twój psiak nauczył się komunikacji z różnymi rasami psów?
- A może uważasz, że w Twojej szkole zajęć socjalizacyjnych jest zbyt mało?
Ideą spacerów socjalizacyjnych w naszej szkole jest umożliwienie psom rozmów i nauka komunikacji, a ta może nastąpić, gdy psy są przez część spaceru BEZ SMYCZY.
W trakcie spacerów psiaki:
- uczą się od siebie zasad psiej kultury
- nabierają kompetencji społecznych
- pokonują lęki – wraz z innymi psami pomogliśmy już wielu szczeniakom, nastolatkom oraz psom dorosłym
- poznają różne dialekty psiego języka, pamiętajmy, że np. psy pasterskie, mówią innym dialektem niż psy pierwotne, a te trochę inaczej niż teriery. Poznanie różnych dialektów w wieku szczenięcym ułatwia psom komunikację z innymi psami w życiu dorosłym.
- Psia rozmowa na smyczach jest bardzo ograniczona – to trochę tak jak nasze rozmawianie pisząc przez Internet versus rozmowa na żywo. Wszyscy wiemy jak często komunikat pisany może zostać błędnie zinterpretowany, gdy nie widzimy mimiki twarzy i nie słyszymy tonu głosu naszego rozmówcy.”
Wszystko pod czujnym okiem specjalisty, w dobranej do siebie grupie do 6 psów.
Kilka lat temu o pomoc dla swojego adopciaka poprosił mnie Robert – Opiekun psa o imieniu Julian.
Julek bał się miasta i ludzi, ale kochał i „umiał” w psy. Pomyślałam: zróbmy dla Julka spacer w towarzystwie innych psów. Spacer w spokojnym miejscu, na łąkach. I stało się. Zaprosiłam psy i ich Opiekunów, które znały się już kilka dobrych miesięcy, przeprowadziły ze sobą wiele rozmów bez smyczy i bardzo dobrze czuły się w swoim towarzystwie. Zadecydowałam, aby Julian szedł na samym końcu, ponieważ lękowe psy wolą mieć oko na wszelkie zagrożenia, którym tutaj byli dla niego Opiekunowie psów. Zeszliśmy na dół, a Julian został na wale i ani myślał do nas dołączyć. Postanowił jednak iść wałem równolegle do nas, dzieliło nas spokojnie 50 metrów. Po około 20 minutach w Julku zwyciężyła ciekawość, zszedł z wału, obserwował dalej, a po następnych 10 minutach już spacerował z nami zajęty poznawaniem psów.
To było bardzo wzruszające wydarzenie. Psy przyjęły go ciepło i z szacunkiem. Ludzie wiedząc ode mnie jakie trudności ma Julek, nie narzucali mu się. Postanowiliśmy spotykać się co tydzień. Co jakiś czas zmienialiśmy miejsca spacerów tak, aby stopniowo zbliżać się do miejskiego szumu.
Obserwowałam jak wiele korzyści przynoszą takie zajęcia zarówno psom jak i Opiekunom, jak wiele się uczymy od siebie nawzajem. I tak spacerujemy do dziś… 😀
Etap 1 – konsultacja indywidualna
- Współpracę zawsze* zaczynamy od konsultacji indywidualnej, aby poznać psa, jego temperament, charakter, osobowość oraz trudności z jakimi się boryka.
- Dzięki konsultacji indywidulanej dowiemy się jakie trudności z psami ma Twój pies i odpowiednio zaplanować spotkania.
- Dzięki konsultacji indywidulanej będziemy w stanie działać holistycznie. Zaproponujemy odpowiednie zmiany w życiu codziennym.
- Poznanie psa jest istotne, aby dobrać kompana, takiego który pomoże Twojemu psu, będzie potrafił odpowiednio zareagować. Zdarza się, że pierwsze spotkanie ze względów bezpieczeństwa odbywa się przez barierę.
- * wyjątkiem są szczeniaki, które kontynuują spacery socjalizacyjne bezpośrednio po ukończeniu psiego przedszkola, ponieważ one odbyły już konsultację i znamy je z zajęć.
Etap 2 – Psie randki
- Psie randki, to spotkanie z jednym, odpowiednio dobranym, psem.
- Podczas randki dajemy psom przestrzeń i czas na zapoznanie się. Staramy się respektować ich emocje. Słuchamy ich komunikatów, a kiedy trzeba – pomagamy lub stawiamy granice.
- Uczymy się, jak nasza mowa ciała wpływa na psy.
- Poznajemy styl komunikacji Twojego psa i poziom jego kompetencji społecznych. Na podstawie tych informacji możemy potem dobrać dla niego odpowiednią grupę spacerową.
- Ilość psich randek jest zależna od potrzeb i możliwości Twojego psa. Wolimy mieć pewność, że Twój pies poradzi sobie w grupie. Pospieszenie się i zaproszenie psa na spacery grupowe, gdy ten nie jest na to gotowy, to tzw. zalanie bodźcem, które przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.
- Zdarza się, iż zanim pies dołączy do grupy, na psich randkach poznaje indywidualnie kilka psów z grupy. Wówczas jest mu o wiele łatwiej na pierwszym spacerze grupowym.
- Z jednym psem potrzebne są minimum dwie randki. Drugie spotkanie z tym samym psem, bardzo wiele nam mówi o Twoim psie, o tempie w jakim możemy spodziewać się progresu, nawiązywania relacji, obniżania pobudzenia.
Etap 3 – spacerowe „preludium”
- Spacerowe „preludium” to dwa spacery wprowadzające do grupy.
- Początki psa w grupie wymagają zwiększonej uwagi specjalisty.
- Nie chcemy też zobowiązywać Cię do kupienia od razu całego pakietu. Chcemy, abyś miał pewność, że ta forma pracy z psem Ci odpowiada.
Etap 4 – spacery socjalizacyjne w grupie – z komunikacją za psa brat
- Spacery odbywają się w stałych grupach, ale co jakiś czas dokonujemy zmian, żeby zachować balans między stałym, bezpiecznym towarzystwem a wyzwaniami w postaci poznawania nowych psich osobowości.
- Dobierając psy w grupy zawsze staramy się, aby każdy z uczestników miał ze spotkań korzyść. Na przykład – jeśli mamy w grupie psa zbyt natarczywego, który potrzebuje postawienia mu granic to psy, które to robią (czasem z naszą, ludzi, pomocą) zyskują więcej pewności siebie i poczucia sprawczości.
- Podczas spacerów staramy się na bieżąco omawiać zaistniałe sytuacje, aby ludzcy uczestnicy uczyli się interpretować psi język i poznawali lepiej swojego psa. Zwracamy także uwagę na rozwój i zmiany jakie zachodzą w zachowaniu psów. Z ogromną satysfakcją i dumą ogląda się nieśmiałego psa, który zdobywa się w końcu na odwagę do asertywnego powiedzenia „nie” lub rozemocjonowanego, nachalnego psa, który przeobraża się w psa nauczyciela dbającego o porządek i spokój w grupie.
- Uczymy się odpowiedniego reagowania. Psy, zwłaszcza młode i/lub mało doświadczone społecznie popełniają błędy i rolą człowieka jest odpowiednie zarządzanie sytuacją. Musimy ocenić czy psy poradzą sobie same w dyskusji, którą prowadzą czy może potrzebna jest nasza interwencja. Jak ją przeprowadzić? W jaki sposób nasz pies prosi nas o pomoc? Jak udzielić mu tej pomocy i wsparcia? Kiedy i jak postawić granice?
- Spacery odbywają się regularnie – raz w tygodniu. W Warszawie okresie letnim, od maja do września, wieczorami w tygodniu. W pozostałą część roku w weekendy około południa. W Górze Kalwarii przez cały rok w weekendy.
- W Warszawie spotykamy się na Wybrzeżu Puckim – są to przestronne łąki między Mostem Gdańskim a Mostem Grota – Roweckiego. Można tam wygodnie dojechać autem, ale także komunikacją miejską. W Górze Kalwarii spacerujemy w przepięknych okolicznościach przyrody z dostępem do odnogi Wisły szerokości przeciętnych rozmiarów potoku górskiego, na Błoniach Wiślanych.
Zdecydowany? Wybierz lokalizację i pakiet. Zapisz się.
Lokalizacja spotkań
Góra Kalwaria – Błonia Wiślane
Inne formy płatności:
Blik 459-583-008 - tytułem: strefa socjalizacji + imię psa
Przelew tradycyjny
Godziny do kontaktu: pn-pt 8:00-20:30, sb 8:00-17:00, nd wolne
Zakup usługi oznacza akceptację regulaminu
Lokalizacja spotkań
Warszawa – Wybrzeże Puckie
Inne formy płatności:
Blik 795-022-298 - tytułem: strefa socjalizacji + imię psa
Przelew tradycyjny
Zakup usługi oznacza akceptację regulaminu