Na zajęcia z tropienia przychodzą dwie osoby z jednym psem.
Co należy wziąć ze sobą?
- szelki dla psa
- linkę – najlepiej 10 metrów i bez rączki
- przedmioty do tropienia – 30 – 40 np. skarpetki lub t-shirt, w którym spaliśmy pocięty na kawałki. Muszą to być rzeczy osoby, która będzie tropiona, dość jasne, aby było je widać na śladzie. Przy pierwszym tropieniu najlepiej zabrać przedmioty obu osób, dwa zestawy, ponieważ nie wiadomo, którą osobę pies będzie chętniej tropił. Dwie bawełniane torebki, do noszenia i zbierania przedmiotów.
- smaczki jako nagroda
- woda i miska
- telefony komórkowe
Znajdujemy miejsce, w którym możemy się schować z psem, tak aby pies później nie mógł obserwować osoby oddalającej się i układającej ślad.
Przy pierwszym w życiu psa śladzie, wszyscy uczestnicy idą w miejsce, w którym pies ma czekać. Osoba układająca ślad wyjmuje z torby na ziemię przedmioty do tropienia i stara się nimi zainteresować psa. Gdy pies zapozna się z zapachem przedmiotów, osoba układająca ślad zbiera rzeczy do torby. Osoba idąca po śladzie przytrzymuje psa na dość krótkiej lince (1-2 m.), a osoba układająca ślad zaczyna się oddalać, po kilku krokach zatrzymuje się, woła psa po imieniu, gdy pies zareaguje, zostawia pierwszy ślad, idzie dalej. Jeśli jest taka potrzeba, to znak trenera ponawia zatrzymanie się z wołaniem psa po imieniu. Ważne, aby pies widział zostawianie pierwszego śladu, a nawet drugiego.
Ważne jest zmotywowanie psa do tropienia, dlatego tak istotna jest początkowa procedura, ponieważ pies musi rozumieć co i po co robimy. Dla zmotywowania psa, dobrze jest, aby przy pierwszym śladzie tropił znaną osobę. Dla zmotywowania psa, ważne jest, żeby widział odchodzącą osobę, żeby widział zostawiane ślady oraz żeby osoba układająca ślad w zasięgu wzroku psa szła spokojnie, nie wołała zbyt cicho, ale też nie zbyt intensywnie, aby nadmiernie psa nie pobudzić. Trener udzieli wskazówek w zależności od usposobienia konkretnego pieska.
Gdy pies zobaczy już dwa, trzy zostawione ślady, wówczas osoba, która została z psem nie pozwala mu dalej patrzeć na odchodzącą osobę układającą ślad. Najlepiej do tego celu ukształtowania terenu, schować się za krzakiem. Osoba zostająca z psem trzyma pieska na lince, ale zostawia mu około 1 metra swobody, nie pobudza psa, nie mówi do niego zbyt dużo i w żadnym wypadku nie używa żadnych komend ani podczas czekania na ułożenie śladu, ani podczas tropienia!
Układanie śladu: przy pierwszym tropieniu, osoba układająca ślad zostawia przedmioty w linii prostej, na początku śladu, przynajmniej pierwsze trzy rzeczy dość gęsto co ok 3 metry (dla szczeniaka co ok 1,5 m.), następnie sukcesywnie zwiększa odległość między zostawianymi przedmiotami. Ślad powinien być układany pod wiatr lub z wiatrem bocznym, ale wtedy należy schować się zgodnie z kierunkiem wiatru tzn układamy ślad w linii prostej północ – południe, ale jeśli wiatr wieje na zachód, to chowamy się na zachodniej stronie śladu, czyli zawsze pod wiatr. Przedmioty układamy na płaskiej powierzchni, nie wrzucamy w doły, nie wieszamy na krzakach.
Ostatni przedmiot na śladzie układanym w linii prostej powinien być położony ok jeden metr od owej linii, tak aby dać psu wskazówkę, do skrętu do naszej kryjówki. Ta zasada układania przedmiotów obowiązuje również przy śladach ze skrętami.
Po ułożeniu śladu osoba go układająca, daje umówiony sygnał na telefon osoby mającej iść z psem po śladzie. Następnie spokojnie czeka skryta za drzewkiem lub krzakiem, tak aby nie było jej widać, w odległości 2 – 3 metrów od ostatniego przedmiotu, nie rozmawia z nikim przez telefon, by nie naprowadzić dźwiękiem psa, w żadnym wypadku nie woła, nawet jeśli pies jest bardzo blisko, ale jeszcze nie zauważył schowanej osoby, w ręku trzyma smaczki będące nagrodą za odnalezienie. Dopiero kiedy pies zauważy schowaną osobę, to ta chwali psa mówiąc miło: „dobry pies” i daje nagrodę w postaci smaków.
Podążanie po śladzie: gdy osoba czekająca z psem dostanie informację, że układanie śladu zostało ukończone. Powoli, na lince wyciągniętej na długość około 1 metra, podchodzi do pierwszego przedmiotu, który wskazuje dłonią, tak aby zainteresować nim psa i wydaje jedyną podczas tropienia komendę: trop! Ważne, aby komendę wydać wówczas kiedy pies się schyla do przedmiotu, a nie kiedy już zaczął wąchać przedmiot.
W momencie kiedy wypowiadamy komendę trop!, zatrzymujemy się i wypuszczamy linkę przez palce, aby pozwolić psu wybrać kierunek podążania za śladem. Jeśli pies wybierze prawidłowy azymut, podążamy za psem, mając linkę wyciągnięta do około 5 – 6 metrów, ale nie biegniemy. Jeśli pies się zatrzyma w trakcie tropienia, bądź zacznie zmieniać kierunek na nieprawidłowy, lub też sprawdzać czy zapach w pobliżu, to zatrzymujemy się, ale nie naprowadzamy psa słowem czy gestem, spokojnie czekamy, aż wróci na ślad i dopiero wówczas podążamy za nim.
Kiedy pies znajdzie osobę układającą ślad, możemy wypuścić linkę na całą jej długość lub w ogóle puścić psa z linki, jeśli mamy pewność, że schowana osoba szybko przejmie linkę.
Po każdym śladzie koniecznie trzeba dać psu wodę do picia!
Pierwsze tropienie powinno składać się z 3-4 śladów, a ostatni ślad powinien być na tyle prosty, abyśmy mieli pewność, że zakończy się sukcesem, aby pies miał motywację do następnego tropienia np. w odstępie tygodnia.